فرودگاه

فرودگاه بین‌المللی امام خمینی

فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در ۳۰ کیلومتری تهران، در حوزه اداری و سیاسی شهرری (بخش فشافویه ری) تهران میان آزادراه تهران-قم در یک سایت ۱۴ هزار هکتاری قرار گرفته‌است. این فرودگاه به عنوان جایگزین فرودگاه بین‌المللی مهرآباد طراحی گردید که اکنون در داخل بافت شهر تهران قرار گرفته‌است. فرودگاه امام را شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی اداره می‌کند و مرکز فعالیت شرکت‌های هواپیمایی ایران ایر، ماهان ایر، هواپیمایی آسمان، قشم ایر، هواپیمایی کاسپین، هواپیمایی تابان و هواپیمایی زاگرس است.

 

شرکت های هواپیمایی خارجی و مقصدهای پروازی فرودگاه امام خمینی

ایژین ایرلاینز: آتن
آئروفلوت: مسکو، فرودگاه شرمتیوو
ایرعربیا: شارجه
ایرآسیا ایکس: کوالالامپور
ایرآستانه: آلماتی ایرفرانس: پاریس، فرودگاه شارل دوگل
آلیتالیا: رم الناصر ایرلاینز: چارتر بغداد
آرمنیا: ایروان
اطلس گلوبال: استانبول(فرودگاه آتاتورک)-فصلی: آدانا، آنتالیا، ازمیر
آسترین ایرلاینز: وین
آذربایجان ایرلاینز: باکو
بلاویا: مینسک
بوراجت: چارتر: آدانا، آنتالیا
بریتیش ایرویز: لندن، فرودگاه هیثرو
بلغاریا ایر: فصلی: وارنا
بوتا ایرویز: باکو
شام وینگز ایرلاینز: دمشق
هواپیمایی جنوبی چین: اورومچی
کرندون ایرلاینز: چارتر: آنتالیا، قیصریه ترکیه

هواپیمایی امارات: دبی
اتحاد: ابوظبی
فلای دوبی: دوبی فری برد ایرلاینز: چارتر: آدانا، آنتالیا، ازمیر، استانبول(فرودگاه آتاتورک)
جورجین ایرویز: تفلیس، فصلی: باتومی جرمنیا: برلین، فرودگاه شونفلد
ایکار: چارتر: مسکوف فرودگاه شرمتیوو هواپیمایی عراق: بغداد، نجف، ناصریه
کام ایر: مزارشریف کی.ال.ام: آمستردام
کویت ایرویز: کویت لوفتهانزا: فرانکفورت، مونیخ
نوردویند ایرلاینز: چارتر: مسکو شرمتیوو، سن پترزبورگ نوول ایر: چارتر: تونس
عمان ایر: مسقط انور ایر: چارتر فصلی: آدانا، آنتالیا
پگاسوس ایرلاینز: استانبول(فرودگاه صبیحه گوکچن)، فصلی: آدانا قطرایرویز: دوحه
اس 7 ایرلاینز: فصلی: مسکو، فرودگاه دوموده دوو سان اکسپرس: فصلی: آدانا، آنتالیا، ازمیر
تاجیک ایر: دوشنبه تیلویند ایرلاینز: چارتر: آدانا، آنتالیا
تای ایرویز اینترنشنال: بانکوک، فرودگاه سووارنابومی ترکیش ایرلاینز: استانبول(فرودگاه آتاتورک)، استانبول(فرودگاه صبحه گوکچن)، فصلی: آنکارا، ازمیر
ترکیش ایرلاینز(اجرا توسط آنادولوجت): چارتر: آنکارا، ازمیر هواپیمایی بین المللی اوکراین: کیف فرودگاه بوریسپیل
یوام ایر(اجرا توسط براوو ایرویز): کیف، فرودگاه کیف ژولیانی وینگز آو لبنان: چارتر: بیروت

فرودگاه امام خمینی

هواپیماهای باری و مقصدهای پروازی

آئرولوگیک: فرانکفورت
فارس ایر قشم: دمشق
ایران ایر: دوحه، دوبی(فرودگاه آل مکتوم)
لوفتهانزا کارگو: فرانکفورت، ماستریخت آخن
سیلک وی ایرلاینز: باکو
ترکیش ایرلاینز: استانبول(فرودگاه آتاتورک)، کراچی، هانوی
هواپیمایی قطر: دوحه، هنگ کنگ

 

فروشگاه فرودگاه امام خمینی

اگر پیش از سفر فرصت خرید نداشته‌اید و یا چیزی را فراموش کرده‌اید، احتمالا در فرودگاه امام می‌توانید بخشی از نیازهای‌تان را تهیه کنید. تعداد زیادی فروشگاه در فرودگاه امام خمینی وجود دارد که کالاهای مختلفی را عرضه می‌کنند. در این فروشگاه‌ها، انواع اجناس لوکس و برند، سوغات شهرهای مختلف ایران و خوراکی به فروش می‌رسد.

خدمات CIP فرودگاه امام خمینی

CIP مجموعه‌ای از خدمات است که در صورت تمایل مسافران برای آنها ارائه می‌شود. افراد پرمشغله‌ای که از این امکان استفاده می‌کنند، می‌توانند در زمانشان صرفه‌جویی کنند. مسافران می‌توانند مدارک خود را تحویل دهند و به جای حضور در صف‌های چک‌این، تحویل بار و… در سالن CIP استراحت کنند. پذیرایی با انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های لذیذ، استراحت در اتاق‌های راحت، استفاده از اینترنت رایگان و… فعالیت‌هایی است که مسافران در زمان انتظار می‌توانند به آنها بپردازند.

اجاره خودرو در فرودگاه امام خمینی

مسافرانی که از کشورهای دیگر، برای سفری کوتاه به ایران می‌آیند، می‌توانند در تهران ماشینی برای خود داشته باشند. دفاتر اجاره خودرویی که در فرودگاه امام مستقر هستند، با در اختیار داشتن انواع ماشین‌های لوکس و اقتصادی به این افراد کمک می‌کنند.

اجاره خودرو شرایط خاص خودش را دارد، از جمله اینکه باید گواهینامه داشته باشید بنابراین در صورتی که چنین مدرکی را به همراه ندارید، فکر اجاره خودرو را از بیرون کنید.

 

 

آدرس فرودگاه امام خمینی

 

همان طور که اشاره شد، فرودگاه بین المللی امام خمینی در جنوب غربی تهران واقع شده و با مرکز شهر حدودا ۱ ساعت فاصله دارد (این زمان به میزان ترافیک بستگی دارد). اما اگر آدرس دقیق فرودگاه امام را بخواهید، از این قرار است:

تهران- بزرگراه خلیج فارس- کیلومتر ۳۰- فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)

 

شماره تلفن فرودگاه امام خمینی

 

فرودگاه امام خمینی شماره تلفن های متعددی دارد که هر یک پاسخگوی بخشی از نیازهای مردم هستند. برخی از این مهم‌ترین شماره‌های فرودگاه امام خمینی از این قرار است:

شماره تلفن فرودگاه امام خمینی: ۵۱۰۰۱۱۱و ۵۱۰۰۱۱۴و ۵۱۰۰۱۱۸- ۰۲۱

شماره تلفن اطلاعات پرواز فرودگاه امام خمینی: ٠٩۶٣٣٠

شماره تلفن پارکینگ فرودگاه خمینی:۵۱۰۰۷۱۹۹-۰۲۱

 

 

پارکینگ های فرودگاه

 

این شهر فرودگاهی 5 پارکینگ دارد، پارکینگ شماره یک مسقف بوده و درست زیر ترمینال قرار دارد، این پارکینگ طبقاتی معمولا برای توقف های کوتاه تر انتخاب می شود، پارکینگ شماره 2 رو باز است و در فاصله دورتری قرار دارد و معمولا زمانی استفاده می شود که حجم مسافران زیاد باشد، جا به جایی مسافران از این پارکینگ تا ترمینال های پرواز رایگان است؛ پارکینگ 3 و 4 از پارکینگ شماره دو نزدیک تر هستند اما همچنان برای جا به جایی باید از وسایل عمومی در سطح محوطه استفاده کرد؛ پارکینگ شماره 5 معمولا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و از نظر موقعیتی در نزدیکی گمرک فرودگاه واقع شده است؛ هزینه ورودی پارکینگ ها از ساعتی 1000 تومان بسته به ساعاتی که از پارکینگ استفاده می کنید یا به صورت شبانه روزی تا 20 هزار تومان است.

 

ترمینال های فرودگاه امام خمینی

 

پایانه ۱

نخستین و تاکنون تنها پایانه فعال، پایانه ۱ نامیده می‌شود که سالیانه مجموعاً ۶٫۵ میلیون مسافر و ۱۲۰٬۰۰۰ تُن بار از این فرودگاه جابه‌جا می‌شود. در سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۷ میلیون مسافر از این پایانه جابه‌جا شده‌اند و انتظار می‌رود که این رقم در سال ۲۰۱۶ به ۸ میلیون مسافر افزایش یابد.

پایانه سلام (پایانه ۲)

دومین پایانه، سلام نامیده می‌شود که اکنون در حال ساخت است و ظرفیت پذیرش ۵ میلیون مسافر در سال را دارد. قرار بود این پایانه در ژوئن ۲۰۱۶ قابل استفاده باشد ولی مشکلات مالی افتتاح آن را تا مه ۲۰۱۷ به تعویق انداخت. هرچند که این پایانه قرار بود صرفاً برای پروازهای حج استفاده شود، ولی به‌گفته عباس آخوندی، وزیر مسکن و شهرسازی ایران، از این پایانه برای همه پروازها استفاده خواهد شد.

پایانه ایران‌شهر (پایانه ۳)

سومین پایانه ایرانشهر نامیده می‌شود که اکنون در مرحله مطالعاتی قرار دارد و قرار است شرکتی هلندی کار ساخت آن را انجام دهد. این توانایی پذیرش ۲۰ میلیون مسافر در سال را خواهد داشت و انتظار می‌رود با افتتاح این پایانه ظرفیت جابه‌جایی مسافر در فرودگاه امام خمینی به ۳۰ میلیون نفر در سال افزایش یابد. پس از افتتاح این پایانه، از پایانه ۱ فقط برای پروازهای داخلی استفاده خواهد شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا