ایرلاین ها

هواپیمایی ماهان

هواپیمایی ماهان

بی شک صنعت هوانوردی به عنوان یکی از زیرساخت‏های توسعه و تأثیر گذارترین گزینه در شبکه حمل و نقل کشورها و یکی از عوامل محرک بخش تولید در فرآیند توسعه پایدار می‏باشد. از این رو همواره کانون توجهات برنامه‏ریزان و مسئولان کشور بوده است. همین امر مبنا و محور همّت جمعی از نخبگان و خبرگان این بخش گردید و به تأسیس اولین شرکت هواپیمایی خصوصی در سال 1371 به نام شرکت هواپیمایی ماهان انجامید. فعالیت این مجموعه در عرصه ملی با پروازهای تهران – کرمان – تهران آغاز شد.

ماموریت ها

 1. حمل و نقل ایمن ، کارآمد و پر بازده مسافر،بار و پست؛
 2. ارائه خدمات با کیفیتی برتر به وسیله تیمی حرفه ای و آموزش دیده از خلبانان،مهمانداران و خدمه زمینی ، برابر استانداردهای بین المللی.

خرید بلیط هواپیمایی ماهان

 

 

برای خرید بلیط هواپیمایی ماهان در وبسایت رسمی باباگردش به ارزانترین نرخ موجود روی تصویر بالاکلیک کنید.

 

قوانین کنسلی هواپیمایی ماهان

 

شرکت هواپیمایی ماهان برای بلیط های با کلاس پروازی S X T V Q P R Y B تا ساعت ۱۲ یک روز قبل از پرواز ۱۰ درصد، تا ۳ ساعت قبل از پرواز ۳۰ درصد و تا ۳۰ دقیقه قبل از پرواز و بعدازآن ۵۰ درصد جریمه در نظر گرفته است. در کلاس L این درصدها به ترتیب ۱۵، ۴۰ و ۵۰ است. در کلاس I نیز به ترتیب ۲۰، ۴۰ و ۵۰ می باشد. در کلاس N این درصدها ۲۰، ۵۰ و ۷۰ است. در کلاس پروازی C درصد جریمه کنسلی بلیط هواپیما، در زمان های مشخص‌شده، ۳۰، ۴۰ و ۷۰ و در کلاس U W بین ۹۰ تا ۹۵ درصد می باشد.
به طور مثال فرض کنید شما بلیط هواپیما تهران کیش با کلاس پروازی N از شرکت هواپیمایی ماهان به مبلغ ۶۸۲۳۰۰ تومان برای مسافرتتان تهیه‌کرده‌اید. اگر نیم ساعت قبل از پرواز مجبور به کنسلی بلیط هواپیما تهران کیش شوید، تنها ۲۰۴۶۹۰ تومان به شما مسترد خواهد شد.

 

جدول جریمه  پرواز های سیستمی  هواپیمایی ماهان

 

قوانین حمل موجود زنده در هواپیمایی ماهان

هر شرکت هواپیمایی با توجه به مقررات کشورهای مبدا , مقصد , ترانزیت و نوع هواپیماهای خود قوانین مختلفی را در جهت ارائه سرویس حمل موجود زنده (بر اساس کد های یاتا AVIH ) وضع مینماید. ممکن است در کشورهای مختلف محدودیت ها یا الزامات و بازرسی در خصوص حیوانات صورت پذیرد , بر همین اساس هواپیمایی ماهان سعی دارد تا ضمن ارائه قوانین و روش ها و با توجه به جامعه کنونی که در تمامی مسافرت ها و گردش ها حیوان بهمراه خانواده میباشد با تجربه و مهارت چندین ساله خود ،آسودگي و اطمينان خاطر مسافر را با ارائه یک سرویس مطمئن و دلسوزانه فراهم سازد.

بطور کلی جهت حمل موجود زنده دو راه وجود دارد:

 1. از طریق پایانه های مسافری( همراه)

  بعلت مسائل ایمنی و بازرسی خارج از اختیارات هواپیمایی ماهان و همچنین عدم کنترل حیوانات در مواقع اضطراری , ورود حيوانات اهلي و پرندگان به كابين مسافري ( PETC )مجاز نمي باشد واین امكان فراهم مي شود تاحيوان در پايانه مسافري پذيرش و هنگام ورود در فرودگاه مقصد در سالن دریافت بار به مسافر تحويل شود. مسافران مي توانند از اين سرويس در اكثر مقاصد ماهان بهره مند گردند .

 2. از طریق پایانه های باربری ( غیر همراه/ کارگو ‚ بارنامه )

  هنگامي كه به هر علتی مسافر نتواند درسفر همراه حيوان خود باشد اين سرويس دراختيار وی قرار داده مي شود . حيوان اهلي یا وحشی مسافر در پايانه باربري پذيرش و درفرودگاه مقصد به مسافر يا شخصي كه در بارنامه معرفي شده , در محل ترخیص بارنامه تحويل داده مي شود .

 • مدارك پزشكي واسناد مورد نياز در فرودگاه مبداء

  – كامل بودن تمام اسناد قابل اطلاق مثل مجوزهاي ورود به كشور مقصد مانند:

  1. اصل گواهی معتبر بهداشتی بین المللی صادره از دامپزشکی دولتی کشور مبدا ( یا مقصد) و تائید کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه
  2. مدارك واكسيناسيون معتبر
  3. شناسنامه یا گذرنامه حیوان
  4. اصل برگه پرداخت کرایه حمل
  5. تکمیل فرم مخصوص 03 برگی درخواست انجام امور موجود زنده
 • شرایط پذیرش

  از آنجاییکه قوانین مرتبط با حمل حیوان زنده بر اساس بخشنامه های فرودگاهی و دولتی مداوم در حل تغییر میباشد ، مسافر پیش از هر اقدامی میبایست از امکان این حمل با تماس با فرودگاه مبدا حمل اطمینان حاصل نماید.

  مسافر موظف است حداقل 24 ساعت پیش از سفر با ایستگاه مبدا تماس گرفته, تا از موارد و مشکلات احتمالی مطلع گردد و کد AVIH را از دفاتر فروش هنگام خرید بلیط دریافت نماید . حضور مسافر حداقل 3 ساعت پیش از سفر بین المللی و 2 ساعت پیش ازسفر داخلی در فرودگاه جهت انجام امور پذیرش ضروریست .

  برای سفر بچه های سگ و گربه‚ بايد حداقل 10 هفته از تولد آنان گذشته باشد . (دربرخی از كشورها حداقل سن 12 هفته مي باشد). بر اساس قوانین سازمان دامپزشکی ایران هر مسافر حداکثر 02 قلاده سگ یا گربه یا 10 قطعه پرنده تزئینی میتواند حمل نماید.

  مسافر موظف است چند ساعت پیش از پرواز غذاي سبك به حيوان دهد تا دچار ناراحتی نگردد و درصورت وجود پرواز بيش از 2ساعت بمیزان کافی آب در قفس قرار دهد (بعلت بررسی مقدار آب زمان بارگذاري و درمدت توقف ترانزيت). هواپیمایی ماهان ممکن است حیوانات پر خاشگر , نا آرام , بسیار پیر , بیمار و یا دارای هرگونه ویژگی دیگری که ظاهر ناسازگار با مسافرت هوایی داشته باشد وحیوانات دارای بوی زننده را پذیرش ننماید .

  ضمنا” هواپیمایی ماهان از پذیرش حیوانات گران قیمت و یا دارای هرگونه ارزش مادی و معنوی خاص معذور است. این مورد باید توسط صاحب حیوان در ایستگاه مبدا اعلام گردد در غیر این صورت هیچگونه مسئولیتی بر عهده شرکت هواپیمایی ماهان نمی باشد.هواپیمایی ماهان از پذیرش حیوانات وحشی ‚انواع آبزیان , جوجه پرندگان بصورت تنها , پیله حشرات و حیوانات غیر خانگی بصورت روش همراه معذور میباشد. حمل اینگونه حیوانات با دارا بودن تمامی مدارک ذکر شده و رعایت شرایط حمل و نقل بارنامه ‚بصورت غیر همراه امکان پذیر میباشد.

 • چگونگی محاسبه مقدار کرایه حمل AVIH
  1. پرندگان خانگی: وزن کامل پرنده بهمراه قفس × 04 = (…….kg) مقدار اضافه بار مسیر
  2. حیوانات اهلی و خانگی: وزن کامل حیوان بهمراه قفس × 02 = (…….kg) مقدار اضافه بار مسیر

  این هزینه جدا از مقدار بار مجاز رایگان مسافر در هر مسیر و کلاس پروازی است و هر مسافر در صورت نداشتن بار همراه نیز موظف به پرداخت این هزینه بعنوان کرایه حملAVIH میباشد.

  • قفس مناسب

   قفس باید دارای ابعاد مناسب باشد و برای ایستادن طبیعی حیوان به اندازه كافي بزرگ باشد . بايد بجهت نگهداری حیوان به حد كافي محكم ‚ مطمئن و دارای منافذ تهويه باشد و درب آن دارای قفل و فاقد چرخ در زیر سطح خود باشد.در صورت عدم وجود این قبیل مشخصات از سفر حيوان ممانعت می گردد .

   بستن قلاده درون قفس برای حیوان ممنوع است زیرا پوزه حیوان باید آزاد باشد. حداکثر سه حیوان نهایتا” شش ماهه که با هم به دنیا آمده باشند و با وزن حداکثر 04 کیلو گرم برای هریک می توانند در یک قفس قرار گیرند .در صورت بیشتر بودن وزن یا سن باید در قفس های جداگانه سفر نمایند .حیوان مادر و حداکثر سه فرزندش در صورتی که از سن بچه ها بیش از 12 هفته نگذشته باشد و هر کدام بیش از 02 کیلو وزن نداشته باشند و به راحتی در یک قفس قرار گیرند امکان حمل دارند .

   توصیه میشود درتابستان و روز های گرم از پرواز های شب یا صبح زود و در زمستان و روزهای سرد از پروازهای در طول روز استفاده نمایید. ممکن است بر اساس نوع هواپیما و شرایط عملیاتی از پذیرش موجود زنده ممانعت بعمل آید . بطور مثال : حمل موجود زنده در برخی هواپیماهای BAE امکان پذیر نمی باشد . تحویل حیوان در مقصد براساس فرم تنظیم شده در مبدا به فرد ذکر شده صورت می پذیرد. بر اساس فرم تکمیل شده در مبدا هرگونه هزینه اضافی اعم از : خدمات دامپزشکی , قرنطینه , هزینه اسکان , تغذیه , ترخیص , بازگشت به مبدا , جریمه و…. حیوان بر عهده صاحب بار میباشد.

 • در خرید پرواز برای مسافران غیر ایرانی چه کدی باید به جای شماره ملی وارد کرد؟

  در خرید پرواز داخلی برای مسافر غیر ایرانی، شماره پاسپورت مسافر را در قسمت شماره ملی وارد نمائید.

 • من سرویس خرید اینترنتی بلیت را بطور کامل نمی شناسم، مراحل خرید بلیت اینترنتی به چه صورت می باشد؟

  با استفاده از این سرویس شما قادر خواهید بود تا از طریق سایت باباگردش، اقدام به رزرو جا نموده و بصورت آنلاین جهت پرداخت مبلغ مربوط به بلیت، اقدام نمایید.

 • آیا امکان تغییر نام بعد از خرید بلیت وجود دارد؟

  خیر، به هیچ عنوان امکان تغییر یا اصلاح نام وجود ندارد و بایستی بلیت خریداری شده کنسل و بلیت جدید صادر شود. توجه داشته باشید در بلیتهای داخلی اسامی مسافرین می بایست طبق شناسنامه و در پروازهای خارجی طبق گذرنامه درج شود.

 • در هواپیمایی ماهان نرخ کودک و نوزاد چگونه محاسبه میشود؟
 • در هواپیمایی ماهان نرخ بلیت کودک بالای دوسال معادل 75 درصد نرخ بزرگسال و نرخ کودک زیر 2 سال معادل 10 درصد نرخ بزرگسال خواهد بود.

 

 

 • ​سالن مسافران ویژه( لانج) هواپیمایی ماهان در فرودگاه مهرآباد

 • آرامش پیش از پرواز را در اولین سالن اختصاصی شرکت های هواپیمایی ایران درسالن مسافرین ویژه هواپیمایی ماهان در ترمینال شماره 4 واقع در ضلع شرقی فرودگاه مهرآباد تجربه نمایید.​

  • امکانات رفاهی ویژه رایگان پیش از پرواز برای مسافرین بیزینس کلاس و اعضای باشگاه کثیر السفر
  • محیطی آرام تا زمان پرواز
  • مجموعه ای متنوع از نوشیدنی ها ، میان وعده غذایی ، صبحانه گرم و شیرینی های مختلف به صورت سلف سرویس
  • بهره گیری از اینترنت بی سیم
  • مطبوعات فارسی و انگلیسی زبان
  • محیط بازی و سرگرمی کودکان

ایا در پرواز ماهان میشود کودک بدون همراه سفر کند؟

 

قوانین ویژه و دستورالعملهای بین المللی حمل کودک بدون همراه تنها با هدف ایمنی , راحتی و کاهش اضطراب والدین و کودک بدون همراه‚ تدوین گردیده است تا شرکت هواپیمایی ماهان بعنوان امین والدین و سرپرستان کودکان سفر لذت بخشی را برای اینگونه مسافرین بهمراه آورد.به مسافرانی‚کودک بدون همراه گفته میشود که دارای سنین بین 5-12 سال تمام باشند و بدون یکی از والدین , قیم یا سرپرست قانونی و یا همراه ‚ قصد مسافرت داشته باشند.

 • در فرودگاه مبدا
  1. همراه داشتن مدارک شناسایی مسافر UM و ولی , سرپرست, کفیل و یا قیم قانونی کودک وگذرنامه , روادید , بیمه{در صورت نیاز} جهت پرواز های بین المللی الزامیست.
  2. کودک باید توسط والدین یا قیم رسمی ، سرپرست ، کفیل ، قیم قانونی (ارائه نامه رسمی ، قیومیت ، کفالت ، سرپرستی ، بهمراه شناسنامه یا کارت ملی به کانتر پذیرش در فرودگاه)تحویل و مورد بدرقه قرار گیرد.
  3. اگر کودک توسط قیم انتصابی تحویل میشود ، مجوز صادره از دفتر خانه رسمی لازم است .
  4. در صورتیکه کودک توسط یکی از اقوام خویش تحویل داده میشود ارائه رضایت نامه رسمی ولی یا سرپرست کودک الزامیست .
  5. پذیرش UM در کانتر پذیرش فرودگاه توسط همراه حاضر با ارائه مدارک شناسایی معتبر در صورتی که تحویل گیرنده در مقصد پدر یا مادر UM باشد ، امکانپذیر است .
  6. پذیرش UM در مسیر برگشت پرواز در کانتر پذیرش فرودگاه توسط همراه حاضر ، در صورتیکه فرد همراهی کننده UM در زمان انجام مسیر رفت پرواز ، همان فرد تحویل گیرنده در مقصد (مبدا فعلی) بوده و بعنوان مستقبل در فرم مخصوص UM تایید و کودک را پس از امضای فرم مخصوص تحویل گرفته است ، امکان پذیر است .
  7. فرم مخصوص درخواست انجام امور مسافرت کودک بدون همراه و کارت مخصوص UM توسط نفر مسئول در ایستگاه تکمیل می گردد ضمن اینکه این کارت مخصوص در تمامی مراحل سفر به گردن وی آویخته میشود.
  8. زمان حضور در فرودگاه جهت انجام امور پذیرش
  • پروازهای بین المللی 3ساعت
  • پروازهای داخلی 1 ساعت و 30 دقیقه

  نحوه همراهی UM در سنین مختلف متفاوت است:

  1. کودکان بین 5-9 سال تمام: با گرفتن دست کودک در تمامی مناطق سالن انجام میپذیرد.
  2. کودکان بین 10-12 سال تمام : با مشایعت دقیق در تمامی مناطق و بدون گرفتن دست کودک انجام خواهد پذیرفت.

  همراهان کودک بعلت تاخیرات احتمالی , ابطال پرواز , بازگشت هواپیما به مبدا تا 30 دقیقه پس از ترک هواپیما حق خروج از سالن فرودگاه را ندارند. کودک باید کاملا قبل از پرواز استراحت نموده باشد وخوراکی ها , اسباب بازی و کتاب های دلخواه او باید توسط همراهان وی در اختیارش قرار گیرد. جامدان کودک باید بر اساس مقررات وزنی و حجمی شرکت مورد بررسی قرار گیرد وصدور برگه پرداخت هزینه انجام خدمات مراقبتی کودک الزامیست .

  شرکت هواپیمایی ماهان ازپذیرفتن کودکان توانخواه ( معلول) , مضطرب ,بیمار, کودک با رفتار نامتناسب و دارای مشکلات عصبی بصورت بدون همراه معذور میباشد. از همراهی اشیا قیمتی بمانند طلا , جواهر , پول زیاد,موبایل ‚ کامپیوتر شخصی و لوازمات اضافی یا وسایل ارزشمند همراه با UM خودداری فرمایید.

  تبصره :اگر برادر و یا خواهر UM دارای شرایط استفاده از خدمات کودک بدون همراه باشند , این خدمات برای هر 02 کودک با یک تعرفه محسوب میگردد , (دارا بودن شرط برادری و خواهری بین 02 کودک جهت استفاده از این تخفیف الزامی میباشد)

 • در پرواز

  مهماندار ارشد پرواز که فردی با تجربه و آموزش دیده میباشد تمامی مسئولیت UM را در طول مدت پرواز بر عهده خواهد داشت و بر کلیه جابجایی های مسافرین و یا کسانی که قصد هم صحبتی با کودک را دارند نظارت خواهد نمود تاUM سفر لذت بخشی را تجربه نماید. ضمنا” مراقبت از وی در زمان خروج اضطراری از هواپیما نیز بر عهده سرمهماندار پرواز میباشد.

 • در مقصد

  پس از کنترل و تائید مدارک فرد مستقبل با گرفتن امضا بر روی فرم مربوطه کودک تحویل وی می گردد و در صورت ادامه سفر UM با یک خط هوایی دیگر, تمامی اطلاعات وی به خط هوایی جایگزین داده میشود.

افتخارات هواپیمایی ماهان
سال 1371:

هواپیمایی ماهان به عنوان اولین شرکت هواپیمایی خصوصی فعالیت خود را آغاز نمود

سال 1372:

آغاز فعالیت جدی در عرصه کشور با برقراری پروازهای منظم تهران-کرمان. تعداد کارکنان به 100 نفر افزایش یافت

سال 1375:

در این سال تعداد مسافرین حمل شده از ابتدای عملیات به یک میلیون نفر رسید

سال 1376:

فعالیتهای پروازی باری با دو فروند هواپیمای ایلوشین آغاز گردید

سال 1377:

پروازهای برنامه ای دو بار در هفته ازتهران به دوبی آغاز گردید. در سالهای اخیر دوبی به یکی از مهمترین مسیرهای بین المللی ماهان تبدیل شده است

سال 1378:

اولین هواپیمای ایرباس مدل 300 به ناوگان هواپیمایی ماهان ملحق گردید

سال 1379:

عضویت در سازمان بین المللیIATA . شروع پروازهای برنامه ای از تهران به مقصد بانکوک

سال 1380:

ورود ایرباسهای مدل 310 و تقویت ناوگان و بالا رفتن توان شرکت جهت انجام پروازهای دوربرد به مسیرهای خاوردور

سال 1381:

افزایش مقاصدجدید پروازی همچون دوسلدورف در آلمان، کلمبو در سری لانکا و دهلی در هند به شبکه پروازی ماهان

سال 1382:

دهمین سالگرد فعالیت هواپیمایی ماهان در عرصه کشور و حمل بیش از 5 میلیون مسافر در طول ده سال فعالیت مستمر

سال 1383:

مسیر بیرمنگام در انگلستان به عنوان دومین مقصد اروپایی هواپیمایی ماهان راه اندازی گردید

سال 1384:

ورود 4 فروند ایرباس مدل 320 به ناوگان ماهان و تبدیل شدن ماهان به تنها شرکت هواپیمایی دارنده ناوگان مدرن در کشور

سال 1385:

شروع پروازهای ماهان به مقاصد منچستر انگلستان و لاهور در پاکستان

سال 1386:

افزایش تعداد پروازهای دوبی به دو بار در روز و روزانه شدن پروازها به بانکوک. پیوستن 3 فروند هواپیمای مدرن بوئینگ 400-747 به ناوگان به عنوان بزرگترین هواپیمای مسافری جهان با ظرفی 436 مسافر

سال 1387:

برگزاری جشن شانزدهمین سال تأسیس هواپیمایی ماهان. برقراری پروازهای برنامه ای به شهر استانبول

سال 1388:

پروازهای تهران-دوبی به سه پرواز روزانه افزایش یافت و مسیر مشهد به بانکوک در شهریور ماه این سال عملیاتی گردید.

باشگاه مسافرین کثیرالسفر هواپیمایی ماهان به نام Mahan & Miles راه اندازی شد. و تعداد کارکنان ماهان از مرز 3000 نفرگذشت. پنج فروند هواپیمای مدرن ایرباس A300-600 به ناوگان پیوست.

سال 1389:

افتتاح پرواز مستقیم از تهران به آلماتی در قزاقستان

سال 1390:

پروازهای مستقیم بین تهران و شانگهای و همچنین اصفهان به استانبول آغاز گردید. تعداد مسافرین حمل شده ماهان در این سال به 4.8 میلیون مسافر رسید.

سال 1391:

افزایش تعداد ناوگان به 45 هواپیما. افزایش پروازها به اربیل و آنکارا. هواپیمایی ماهان در این سال، شاهد رشد 5% تعداد مسافرانش نسبت به سال گذشته می باشد. رشد 14% در تناوب پروازها نیز از جمله پیشرفت های ماهان در سال 91 است.

سال 1392:

شروع پروازهای ماهان به کویت از طریق تهران و شیراز. پروازهای تهران-گوانجو به سه پرواز در هفته افزایش یافت.

سال 1393:

شروع پروازهای ماهان به ایروان، پکن و مونیخ. افزایش تعداد ناوگان به 58 فروند هواپیما، افزایش پروازها به شانگهای به پنج پرواز در هفته، شروع پروازها به آتن، راه اندازی پرواز به مناطق محروم.

سال 1394:

اضافه نمودن 9 فروند هواپیما به ناوگان هواپیمایی ماهان- برنامه ریزی 6 مسیر پروازی بین المللی (بحرین، مسکو، سنت پطرزبورگ، آتن، میلان، سوچی)

سال 1395:

شروع پروازهای ماهان به کیف، کپنهاگ، پاریس، مسکو ؛ افزایش پروازها در مسیرهای خاور دور، را ه اندازی سیستم دریافت کارت پرواز اینترنتی از طریق سایت ماهان.

سال 1396:
 • دریافت آنلاین کارت پروازهای بین المللی از مبدا فرودگاه امام خمینی
 • برقراری پرواز مستقیم به بارسلون اسپانیا
 • برقراری پرواز مستقیم به لاهور پاکستان
 • برقراری پرواز مستقیم به باکو
 • اعلام آنی آغاز سوار شدن به هواپیما همراه با شماره درب خروج از طریق پیامک در جهت ایجاد فرودگاه های آرام و ساکت
 • راه اندازی سیستم نظرسنجی الکترونیکی
 • اخذ گواهینامه IOSA
سال 1397:
 • برقراری پرواز مجدد تهران- اربیل
 • اخذ گواهینامه IOSA
 • کسب رتبه پنجم در مراسم انتخاب شرکت های هواپیمایی مشغول عملیات در فرودگاه دبی با انجام سه پرواز روزانه
 • افزایش پرواز تهران-استانبول به بیست پرواز در هفته
 • افزایش پرواز مسیر تهران-میلان- تهران به سه پرواز در هفته
 • حضور در اولین نمایشگاه بین المللی اقتصاد و سرمایه گذاری گردشگری
 • از سرگیری پرواز تهران-یاسوج با دو پرواز در هفته
 • از سرگیری پرواز روزانه تهران-قشم-تهران
 • برقراری پرواز روزانه مشهد-قشم
 • انتخاب ماهان به عنوان برگزیده دهمین جشنواره سالانه تجلیل و تکریم از کارآفرینان و مدیران اشتغالزای کشور
 • از سرگیری پرواز تهران-آلمانی
راه های ارتباطی با هواپیمایی ماهان

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا