فرودگاه

فرودگاه همدان

فرودگاه همدان فرودگاهی بین‌المللی است که در ۵ کیلومتری شمال شهر همدان در کشور ایران قرار دارد. این فرودگاه با قدمتی بالغ بر هشتاد سال از قدیمی‌ترین فرودگاه‌های ایران به‌شمار می‌آید. فرودگاه بین‌المللی همدان به عنوان مرز هوایی غرب ایران و بزرگترین فرودگاه غرب شناخته می‌شود. برج مراقبت این فرودگاه بلندترین برج مراقبت در بین فرودگاه‌های ایران است. این فرودگاه مجهز به سیستمهای کمک ناوبری VOR/DME و NDB است.

 

اسم فرودگاه همدان چیست؟

 

نام رسمی این فرودگاه، فرودگاه بین‌المللی همدان است و همانگونه که ذکر کردیم، قدمت خیلی زیادی دارد. البته لازم است بگوییم که اخیرا مردم همدان درخواست کرده‌اند نام فرودگاه این شهر به نام یکی از شهدای مدافع حرم به نام سرلشکر شهید حسین همدانی تغییر پیدا کند.

فرودگاه همدان به چه شهرهایی پرواز دارد؟

همانگونه که گفتیم، در کمال تاسف مسیرهای پروازی این فرودگاه چندان زیاد نیست و در حال حاضر به سه شهر مشهد، تهران و کیش پرواز مستقیم دارد. اما با توسعه این فرودگاه می‌توان انتظار داشت که تعداد پروازهای آن بیشتر شده و خدمات بهتری را به مسافران عزیز ارائه کند.

در حال حاضر ایرلاین آتا ایر از همدان به مشهد و بالعکس پرواز دارد. هواپیمایی ماهان نیز هفته‌ای دو پرواز به مشهد خواهد داشت.

 

فرودگاه همدان

اطلاعات فرودگاه همدان

 

  • نام فرودگاه همدان: Hamadan International Airport
  • کد یاتا فرودگاه همدان: HDM
  • کد ایکائو فرودگاه همدان: OIHH
  • کاربری فرودگاه همدان: همگانی
  • ارتفاع از سطح دریا: ۱۷۵۴ متر

 

ترمینال های فرودگاه بین المللی همدان

فرودگاه همدان دارای یک ترمینال همگانی می باشد که تمامی پروازهای ورودی و خروجی به آن انجام می شود.

در ترمینال فرودگاه امکاناتی مانند دفاتر خدمات هوایی، بوفه ی تغذیه، دستگاه های خودپرداز و پارکینگی روباز با ظرفیت ۷۰۰ خودرو با به همراه پارکبان و البته تاکسی های ویژه ی فرودگاه می باشد.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی همدان

اگر بخواهید از تاکسی استفاده نمایید می توانید از تاکسی های فرودگاه و یا تاکسی های گذری استفاده نمایید.

امکانات فرودگاه بین المللی همدان

محیط فرودگاه دارای ۴ نمازخانه به همراه وضوخانه و سرویس های بهداشتی مجزا، مرکز تلفن، اطلاعات گردشگری، بوفه ی تغذیه، دستگاه خود پرداز بانک های مختلف،… و دیگر امکانات می باشد.

این فرودگاه دارای پاویون دولتی با کلیه امکانات برای پذیرایی از مقامات کشوری و لشگری نیز می باشد .

فرودگاه همدان در فاصله حدود ۸ کیلومتری ضلع شمال شرقی شهر همدان و در کنار جاده اصلی تهران و به مساحت حدود ۲۵۰ هکتار واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا ۵۷۶۳ پا و درجه حرارت مرجع ART فرودگاه ۳٫۳۴ درجه سانتی‌گراد است.

  • اطلاعات پرواز مسافران: ۱۳-۳۲۵۶۹۰۱۱-۰۸۱
  • تلفن گویا: ۱۹۹
  • ارتباط با مدیر ترمینال: ۳۲۵۶۹۰۱۴
  • ارتباط با مدیریت فرودگاه: ۳-۳۲۵۶۹۰۰۱
  • سامانه پیامک: ۱۰۰۰۷۰۶۹

 

تاریخچه فرودگاه همدان

در سال 1317 حدود 80 سال پیش به منظور انجام کارهای نظامی و هوایی در همدان ساخته شده بود. در سال 1345 با انجام تحقیقات و ارائه طرح جدید، برنامه‌ی ساخت فرودگاهی جدید در نزدیک همان فرودگاه قدیمی با تایید شهردار همدان اجرا شد. سرانجام پس از گذشت 4 سال و در سال 1349، عملیات ساخت فرودگاه شروع شد و در سال 1351 به اتمام رسید.

فرودگاه بین‌المللی همدان به‌ خاطر داشتن سیستم‌های کمک ناوبری مانند NDB و VOR/DME که از تجهیزات خاصی برخوردار است، از مهم‌ترین فرودگاه‌های غرب کشور شناخته شده است. این فرودگاه دارای باند مجهز به سیستم‌های روشنایی پیشرفته‌ای هستند که در طول شبانه روز آمادگی لازم برای پذیرش هرگونه پروازی را دارند، این امکانات شامل  تریشلند، هلدینگ بی، چراغ‌های باند و ویندبار می‌باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا