فرودگاه

فرودگاه جیرفت

فرودگاه جیرفت (یاتا: JYR ، ایکائو: OIKJ) یکی از فرودگاه‌های فعال ایران از نوع داخلی است که در شهر جیرفت واقع شده‌است و به هفت شهرستان جنوبی استان کرمان خدمات می‌دهد.

کلنگ عملیات اجرائی تطویل سطوح پروازی فرودگاه جیرفت در سال ۱۳۸۷ زده شد و پس از ۶ سال تعطیلی شهریورماه امسال بازگشایی شد.فرودگاه جیرفت قبلاً پذیرای هواپیماهای ۷۲ATR شرکت هواپیمائی آسمان بود که با انجام وتکمیل این پروژه هواپیماهای ایرباس ۳۲۰و فوکر ۱۰۰ را پذیرش خواهد نمود.

 

تلفن تماس فرودگاه جیروفت

 

مدیر فرودگاه: عباسعلي يزداني پناه

شماره تلفن مدیر: 03482410081

و   03482410082

تفنخانه: 3-2410082

اطلاعات پرواز: 199

 

آدرس فرودگاه جیروفت

 

فرودگاه جیرفت در فاصله 14 کیلومتری از مرکز شهر جیرفت قرار گرفته است.

 

معرفی فرودگاه جیرفت به همراه امکانات

فرودگاه جیرفت یکی از فعال ترین فرودگاه های داخلی ایران است که در روزهای مختلف هفته پروازهای متعددی به  شهرستان های جنوبی استان کرمان دارد. این فرودگاه در سال 1387 تاسیس شد اما به دلایلی حدود 6 سال تعطیل بود و مجددا بازگشایی شد. در گذشته اکثر پروازهای این فرودگاه توسط هواپیماهای 72ATR  انجام می شد اما با تغییراتی که در فرودگاه صورت گرفت و فراهم شدن بستر های لازم در حال حاضر فرودگاه جیرفت پذیرای پرواز هواپیماهای فوکر 100 و ایرباس 320 می باشد.

از امکانات فرودگاه جیرفت می توان  به باندی به طول 3400 متر و عرض 60 متر و منطقه اپرون به طول 164 و عرض 90 متر اشاره نمود که توانایی پذیرش انواع هواپیماهای متوسط و بزرگ را دارند. این فرودگاه در روزهای یکشنبه و دوشنبه پروازهای رفت و برگشتی به مقصد تهران دارد و معمولا اکثر همکاری های آن با شرکت های هواپیمایی ماهان و آسمان می باشد.

 

اطلاعات فرودگاه جیرفت

 

  • فاصله هوايي تا تهران: 980 کيلومتر معادل 609 مايل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 14 کيلومتر
  • ارتفاع از سطح دريا: 812 متر
  • نوع فرودگاه: عمومي- داخلی
  • کد ياتا: JYR
  • وب سایت : jiroft.airport.ir
  • تلفن: (034) 43264273

 

سوغات و ره آورد جیرفت

از مشهورترین سوغات جیرفت میتوان به قالی گل سرخ اشاره کرد که صادرات جهانی و قدمتی ۳۰۰ ساله دارد. سفالگری، حصیربافی، پلاس بافی، خورجين و گلیم، آينهدوزی و سفرهبافی نیز از دیگر صنایعدستی این منطقه هستند که هر گردشگر مشتاقی را ترغیب به خرید بلیط هواپیما جیرفت میکنند.

 

پرواز های داخلی فرودگاه جیرفت به مقصد تهران در روزهای یکشنبه و دوشنبه انجام میشود و مسیر پروازی تهران – جیرفت – ایرانشهر نیز در روزهای سه شنبه و پنجشنبه در این فرودگاه برقرار است . فاصله فرودگاه تا مرکز شهر حدود ۱۴ کیلومتر است و دسترسی به آن با تاکسی های موجود در فرودگاه بسیار آسان است .

 

فرودگاه جیروفت

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا